• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret159949
Üyelik Girişi
MİSYON & VİZYON
İHALE İLANLARI
Videolar
FAALİYET RAPORU
STRATEJİK PLAN
BASINDA BELEDİYEMİZ
Dünya üzerinde sadece Çermik İlçemizde yetişen bir bitki:
Takvim
ÇERMİK BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Yapımcı ve Yönetmen Halit Sunal çektiği belgesel ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Çermik henüz keşfedilmemiş birçok bakir güzelliğe ve özelliğe sahiptir. Yaklaşık bir saat sürecek olan belgeselimiz, İlçenin mistik özelliğini ve doğal güzelliğini

 KEMAL SUNALIN YEĞENİ ÇERMİK’TE BELGESEL ÇEKTİ
Kemal Sunal gibi sinemacı ve oyuncu olan yeğeni Halit Sunal, “Şehirler ve Evliyalar”  belgeselinin çekimi için Çermik’e geldi.  Çermik Belediyesinin katkıları ile İlçeye gelen Halit Sunal ve ekibi ilçede yaklaşık 10 gün kalarak çalışmalar yaptılar.

Çermik İlçesinin genel tanıtımını yapacak olan “Şehirler ve Evliyalar” belgeseli ile başta Çermik Melike Belkıs Kaplıcaları olmak üzere İlçenin tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra;  doğa turizmi ve inanç turizmi yönünden de geniş bir çalışma yapıldı.

Yapımcı ve Yönetmen Halit Sunal çektiği belgesel ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Çermik henüz keşfedilmemiş birçok bakir güzelliğe ve özelliğe sahiptir. Yaklaşık bir saat sürecek olan belgeselimiz, İlçenin mistik özelliğini ve doğal güzelliğini ortaya koyacak.  Birçok yerde film çektik, belgesel yaptık. Ama Çermik’te şunu fark ettik ki İlçe günümüze kadar Otantik yapısını koruyabilmiştir. Bu da Çermik’in tarihi ve turistik önemini daha çok artırmaktadır. Film ve Dizi yapımcılarının Çermik’i, görmelerini istiyorum” dedi.
Halit Sunal konuşmalarını şöyle sürdürdü; “benim amacım, Türkiye’deki tüm Allah (c.c.) Dostlarının ve Evliyaların Allah yolunda yaptıkları hizmetleri, insanlara ve insanlığa bıraktıkları değerleri ve dilden dile günümüze kadar ulaşmış veya birebir görülen kerametlerini tüm dünyaya tanıtmak. Bu zatlarımızın hak ettikleri değere kavuşturulması için uğraşlar vermek ve bu mübareklerin ilelebet saygıya mazhar olmaları için inancım doğrultusunda elimden gelen çabayı sarf etmektir. Bu işten pek bir maddi menfaat beklemiyorum. Amacım maddiyat olsaydı çok kârlı film ve dizi tekliflerini ret etmezdim. Şehir ve Evliyalar belgeselimizin çekimlerine ilk olarak Hatay, Mardin ve Adıyaman’da gerçekleştirdik. Ardından Çermik’e geldik. Hatay İlimizde; Habibi Naccar ve Bestami Hazretleri türbeleri ile Camileri, Medreseleri ve Harbiye Şelalesini tanıttık. Mardinde; Abdurezzak Hazretleri, İbrahim Faruk-i Hazretleri, Sultan Şeyhmus Hazretlerinin Türbeleri  ile Şeyh Çabuk Cami-i ve Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Sakalı Şeriflerinin ve Ayak İzlerinin bulunduğu Taş konu edindi. Ayrıca Kasımiye Medresesi, tarihi Mardin mimarisi, Beyaz Su (ava sıpi) gibi çok yönlü çekimler gerçekleştirdik.
Adıyaman’da; tarihi ve kültürel mekanlar, Nemrut Dağı, Seyir Tepesi, Gerger Kalesi, Kahta Kalesi, Cendere Köprüsü, Besni Fırat Kanyonu, Çelikhan Yüzen Adalar ve hiçbir Televizyoncunun bugüne kadar giremediği tarihi yerleri ele aldık.  Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in yakın arkadaşlarından Sahabe Safvan bin Muttal, Ebu Zer Gaffari ile Resullulahın soyundan gelen Mahmut Ensari ve Hz. Fatima ve Hz. Ali’nin torunu Hz. Zeynel Abidin bin Hüseyin ile Üzeyir Peygamber olduğu kabul edilen zatları tanımaya ve tanıtmaya çalıştık. Ayrıca Hz. Muhammed’in soyundan oldukları söylenen Hacı Yusuf Efendi, Hacı Zeyrek ve Çıplak Baba türbelerini çektik.
 
Daha sonra Çermik İlçemize geldik. Burada Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in soyundan olan Seyyid Şeyh Feyzi türbesini ziyaret ettik. Bu zata da gerekli değerin verilmediğine şahit olduk. Seyyid Şeyh Feyzi’yi daha iyi tanımak için Onu, dostları ve müritlerinden dinledik.  Ayrıca nadide güzelliğe sahip olan tarih ve kültür şehri Çermik’imizi en iyi şekilde tanıtalım istedik.” dedi.

Çermik’te Melike Belkıs Kaplıcaları, tarihi Ulu Cami, Medrese Cami, Tekke (İmarethane), Haburman Köprüsü, Saray Evler ve Saray Hamamı çekimleri ile Şeyhandede Şelalesi, Gelincik Dağı ve Sinek Çayı Kanyonu çekimleri yapıldı. Seyyid Şeyh Feyzi’nin hayatı ve kerametleri hakkında röportajlar yapıldı.
Belediye Başkanı Mehmet Akdağ da belgesel hakkında şu açıklamalarda bulundu; “İlçemizi, farklı bir perspektiften tanıtacak olan şehirler ve evliyalar belgeselinin çekimini Çermik’te gerçekleştirdikleri için Sayın Halit Sunal ve ekibine teşekkür ediyorum. İlçemizde bu güne kadar bu yönde bir çalışma yapılmamıştı. İnşallah bu belgeselden sonra İlçemize olan ilgi daha da artacaktır.  Hep kaplıcalarımız ile tanıtıldık ancak Çermik sadece kaplıcalardan ibaret değildir. Tarihi geçmişiyle, coğrafik yapısıyla, doğal güzellikleri ve kültürel dokusu ile kombine bir değeri barındırmaktadır.” dedi

Yapım ve Yönetmenliğini Halit Sunal’ın yaptığı “Şehirler ve Evliyalar”, belgeselinin Çermik görüntüleri, Antalya’nın Kaş ilçesinde su altı kameramanlığı da yapan ve birçok uluslararası dalışlar gerçekleştiren Cumhur Ayar tarafından çekildi. Sunuculuğunu ise Ayşe Tosun’un yapacağı  “Şehirler ve Evliyalar” belgeselinin Ocak ayı başlarında birçok TV kanalında yayınlanacağı bildirildi.
 
 
 
 


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1498 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAŞKANIN MESAJI
NÖBETÇI ECZANE
Anket
Çermik'in Öncelikli Sorunu Nedir?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 30° 14°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.49753.5116
Euro3.90723.9229
Saat