• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
ÇERMİK BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret158387
Üyelik Girişi
İHALE İLANLARI
Videolar
FAALİYET RAPORU
STRATEJİK PLAN
BASINDA BELEDİYEMİZ
Dünya üzerinde sadece Çermik İlçemizde yetişen bir bitki:
Takvim
Site Menüsü

Çermik Belediye Başkanlığı tarafından açılan iftar çadırında “İftar Sohbetleri” adıyla konferanslar düzenlenmektedir. Çeşitli konularda sohbetlerin yapıldığı iftar çadırında il dışından da Hocalar gelerek konferanslar vermektedir. Bu mealde Kahramanm

ÇERMİK BELEDİYESİNDEN İFTAR SOHBETLERİ

 Çermik Belediye Başkanlığı tarafından açılan iftar çadırında “İftar Sohbetleri” adıyla konferanslar düzenlenmektedir. Çeşitli konularda sohbetlerin yapıldığı iftar çadırında il dışından da Hocalar gelerek konferanslar vermektedir. Bu mealde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarihçi Yazar Şevki Karabekiroğlu Çermik’e gelerek Belediye İftar Çadırında iftar için toplanan halka bir konferans verdi.

Karabaekiroğlu, iftar yemeğinden sonra misafirperverlik ve kadirşinaslıklarından dolayı Çermiklilere teşekkür ederek sohbetine başladı. Şevki Karabekiroğlu, “Yolumuzu Doğudan Aydınlatanlar” konulu iftar sohbetine Osmanlı Devletinde İlim ve İrfana verilen önemden bahsederek konuşmasını sürdürdü; “Osmanlı medeniyeti, iki temel üzerine inşa edilmiştir. Bunlar; İlim ve İrfandır... İlmi; medreseler, İrfanı da Tekkeler inşa etti. Bu iki kadim gelenek doğuda sürüyordu ve İslam’ın temel dinamikleri buralarda canlı bir şekilde yaşıyor ve devam ediyordu. Yeni İslam medeniyetinin manevi tohumları bu topraklarda mevcuttu. Vaktaki Asya’da Moğol zulmü baş gösterdi, doğudan gelen birçok evliya ve tarikat şeyhi dalga dalga Anadolu’ya akın etmeye başladılar. Bu zatların bir kısmı Ahlat’a bazıları da Konya’ya gittiler.  Bunlar Osmanlı Devletinin temellerini oluşturacak ilim ve irfan yuvalarını kurdular. Mesela Şeyh Edebali gibi, Geyikli Baba gibi, Kumral Hafız gibi zatlar bölgede büyük İrşat hizmetinde bulundular. Gavsi Hizan’dan Gavsi Kasrevi’ye, Bediüzzaman’dan Abdul Hâkim Arvasi’ye kadar İrfan madenimizin temel sütunlarını bu topraklar yetiştirdi. Osmanlı medeniyetinin harcını, medreselerin, tarikatların ve tekkelerin yetiştirdiği Horasan Erenleri dediğimiz Mevlana Celalettin-i Rumi gibi, Molla Sedrettin Karatay gibi, Taptuk Emre gibi, Şeyh Edebali, Kumral Hafız, Geyikli Baba gibi zatların çaldığı maya, 600 küsur sene devam eden devletin hamurunu oluşturdu.“

Tarihçi Yazar Şevki Karabekiroğlu, Terörden daha büyük tehlikenin Yozlaşma ve Densizleştirme çabası olduğunu belirterek sohbetine şöyle devam etti; “Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sadık dostları sahabelerle anılan Diyarbakır, geçen yıl Peygamberimize hakaret içeren afişlerle donatıldı. 639 yılında İslam Orduları tarafından fethedilen Diyarbakır’ı hiçbir güç işgal edememişken Yozlaşma ve Densizleştirme çabaları sonucu, tarihi Sur İlçesi bu malum zihniyet tarafından hercümerç edildi. Günümüzde de İlim ve İrfan geleneğini sürdürebilmemiz için camiden önce medrese yaptırmamız lazım. Neden?.. Çünkü Osmanlı bunu yaptı. İlmi ayakta tutmazsanız, İslam ayakta duramaz. İslam düşmanları bunu iyi biliyorlar. İslam ilminin köküne tırpan vurulduğu zaman, her tarafta İslam’la alay edilirken, her tarafta yok edilirken yine doğuda hayat buldu. Bu nasıl oldu? Tekkeler ve Medreseler vasıtasıyla. Eğer bu doğudan yanan ışık Türkiye’yi aydınlatmamış olsaydı, irşat faaliyetleri olmamış olsaydı Müslümanlar yeniden bir zafer kazanamazdı. Bunun adresi Hakkâri’den başlıyor, Van’dan devam ediyor, Bitlis’ten Anadolu’ya, İstanbul’a doğru yayılıyor. İnşallah bunun nereye gideceğini de tahmin ediyorsunuz.”

Belediye Başkanı Mehmet Akdağ, Kahramanmaraş Sütçü İmam Öğretim Görevlisi Tarihçi Yazar Şevki Karabekiroğlu’na değerli sohbetinden dolayı teşekkür ederek şu açıklamalarda bulundu; “Saygıdeğer Hocama canı gönülden teşekkür ediyorum. İlçemize şeref verdiler. İnşallah Şevki Hocamla başlayan bu sohbetlerimiz devam edecektir. Önümüzdeki hafta Cuma günü yine değerli bir Hocamız Vehbi Vakkasoğlu aramızda olacaktır. Tüm vatandaşlarımızı her akşam iftar çadırımıza ve sohbetlerimize bekliyorum” dedi.

 

Hamdullah IŞIK

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   267 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAŞKANIN MESAJI
NÖBETÇI ECZANE
Anket
Çermik'in Öncelikli Sorunu Nedir?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.56203.5762
Euro3.98313.9991
Saat