24 Şubat 2020 - 04:20
İlçemizin Güzellikleri
 • Kaplıcaları İle Ünlü İlçe

  ÇERMİK

        

        Tarihi dokusu, Coğrafik durumu, Sosyokültürel ve Sosyoekonomik yapısı ve Termal Kaplıcaları ile Diyarbakır’ın yegâne, Güneydoğunun da; elit yerleşim merkezlerinden biri olan Diyarbakır’ın Çermik İlçesi; MÖ: 3500 yılından günümüze kadar birçok medeniyet ve kültürün etkisinde kalmıştır. Uzun yıllar Sancak olarak İdari yapıda yerini almıştır. Çermik, günümüzde anayol kavşaklarından uzak kaldığından, bağrında yaşattığı sağlam mimari Eserlerine ve coğrafik güzelliklerine rağmen, henüz burada, gereği gibi herhangi bir AR-GE ve arkeolojik çalışma yapılmamıştır.

   

         Bilimsel araştırmalara göre, dünyada, ilk uygarlıklar Mezopotamya (Dicle ve Fırat nehirleri arasındaki topraklar) bölgesinde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Çermik’in tarihi daha da önem arz etmektedir.

         Tarihi kaynaklara göre, 1883 yılından beri İlçe merkezi olan Çermik’in ilk adının Aberna olduğu, sonradan sıcak su manasına gelen Çermüg ve nihayet cumhuriyet döneminde değişerek Çermik adını aldığı anlaşılmaktır.

   

  MELİKE BELKIS KAPLICALARI

   

   

   

       Nitelik bakımından dünyanın sayılı kaplıcaları arasında yer alan “Çermik Kaplıcası” iltihaplı romatizmalar, çocuk felçleri, nevrit, polinevrit, kadın hastalıkları sendromlarında; koklama ve serpintilime tedavisi, üst teneffüs yolları hastalıkları ve deri hastalıklarını şiddetle tedavi etmektedir. İlgili kurumlarca yapılan analizlere göre kaplıcanın suyu 48 derece sıcaklığında olup kükürtlü ve radyoaktiftir. Asıl özelliği ise bileşiminde bromür iyonu ve iyodür bulunmasıdır.

         

       Çermik’e Çermik özelliğini kazandıran ona ismini veren, Kaplıcaların yapılış tarihi ve sıcak suyun ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak, kaplıca suyunun çok eskiden beri mevcut olduğu ilçe halkı arasında anlatılan efsaneden anlaşılmaktadır.

   

         Efsaneye göre kaplıcanın Arapların Çermik’i fethinden önce inşa edildiği tahmin edilmektedir. Çermik sıcak su kaynağının ise, çok daha eskiden var olduğu ve bir ara kuruduğu (498), Yukarı Dicle ve Fırat Bölgesinin en iyi yerli kaynağı olan Amidli Mar-Yeşuva’nın “Vakayinamesi”’nden öğreniyoruz.

   

   

            Çermik’te bulunan kaplıcalar İki kısım olup, Hamam başı ve mevkiinde bulunan ve arşiv kaynaklarında “Kudret Hamamı” diye zikredilen bölüm ortaçağdan kalmadır.

  Büyük Paşa  (Kudret Hamamı) Hamamı

  Saray Hamamı

  İlçe merkezindeki “Saray Hamamı” ise 16.yy.da burada yaşayan “Osmanlı Beyleri” tarafından yaptırılmıştır. Isıtma su ile hizmet veren bu hamam, 1980’li yılların sonuna hizmet vermekteydi. Daha sonra bu hamam kapatılarak kaderine terkedildi.

  Kültür & Turizm

   

        Çermik, 17 Ekim 1993 tarih ve 21731 sayılı resmi gazete Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Çermik’in Turistik Merkez oluşu kâğıt üzerinde; batıdaki rakiplerinden farksızdır. Yeterli turistik tesisler bulunmadığı halde yılda yaklaşık 250.000-300.000 ziyaretçi ağırlanmaktadır.

   

       İlki 1981 yılında yapılan “Melike Belkıs Şifa Festivali’ni 2004 yılında tekrar tertipledik. Bu festivallin geleneksel hale getirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır…

  TARİHİ ESERLER

  TEKKE

  Kaya Sarnıçları

  Çermik merkez ve Köylerinde bulunup halen varlığını sürdürmekte olan tarihi yapılardan bazıları: Ulu Camii, Medrese Camii, Haburman Köprüsü, Bey Konakları, Saray Hamamı, Sinagog, Tekke (İmarethane), Karakaya Hanı, Gelincik Dağı, Gaban Kral Yolu, Kaya Küpleri, Kaya Mezarları ve Tarihi Çeşmeleri ile adeta açık hava müzesi durumundadır.

  Bey Konağı

   

  KAPLICA SONDAJ KUYUSU AÇILIŞI

  Neredeyse kurumak üzere olan kaplıcalarımızda iki adet yeni sondaj kuyusunun açılması için çalışmalar yaptık. Özel idarenin katkıları ile 2 adet yeni sıcak su sondaj kuyusu açtık.