• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret159949
Üyelik Girişi
MİSYON & VİZYON
İHALE İLANLARI
Videolar
FAALİYET RAPORU
STRATEJİK PLAN
BASINDA BELEDİYEMİZ
Dünya üzerinde sadece Çermik İlçemizde yetişen bir bitki:
Takvim
ÇERMİK BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Kurumsal

 

        ÇERMİK BELEDİYE BAŞKANLIĞI 
,
                 Çermik Belediyesi 1904 yılında kurulmuştur. İlk faaliyet yeri bilinmemektedir.1978 yılına kadar şimdiki binanın ön kısmında eski bir hizmet binası bulunmakta idi. Yeni bina yapıldıktan sonra, eski bina yıktırılarak, mevcut hizmet binası hizmete açıldı.
 
        Yapıldığı dönemde modern sayılabilen mevcut hizmet binası, günümüzde ihtiyaca cevap verememektedir. Termal Turizm Merkezi” kapsamındaki ilçenin, altyapı, içme suyu, yeşil alan, gibi ihtiyaçları gün geçtikçe arttığından belediyenin çalışmaları da, bu yönde hız kazanmaktadır. Tepe, Saray, Çukur ve Kale olmak üzere dört mahalleye ve kaplıcalar mevkiine hizmet veren belediyemiz, halen mevcut hizmet binasında faaliyetlerini sürdürmektedir.
 
BAŞKANLIK MAKAMI
 


Başkan, genel olarak belediye teşkilâtının en üst amiri sıfatıyla, belediye teşkilâtını sevk ve idare etmek, belediyenin hak ve menfaatlerini korumakla görevlidir,
 
 BELEDİYE MECLİSİ

Belediye meclisi, belediye yönetiminin karar organıdır. Çermik Belediyesinin farklı siyasi partilerden seçilen 11 meclis üyesi bulunmaktadır
 
 
 BELEDİYEMİZİN SERVİSLERİ
 
    

    Yazı İşleri Müdürlüğü

   Mali Hizmetler Müdürlüğü

   Emlak ve İstimlak Müdürlüğü

   Su İşleri Müdürlüğü

   İşletme Müdürlüğü

  Temizlik İşleri Müdürlüğü

   Evlendirme Memurluğu

   Fen İşleri Müdürlüğü

   Basın Yayın ve Halkla İlişkiler

   Zabıta Müdürlüğü

  Bilgi İşl.Tekn. Müdürlüğü

 
 
 
TESİSLER VE HİZMETLER
 
Kaplıca Tesisleri: Belediye Başkanlığınca İşletmesi yapılan kaplıcalar, Büyük Paşa ve Küçük Paşa denilen  2 adet erkek havuzlu, 2 adet bayanlara havuzlu ve 1 adet Aile kabinleri olmak üzere toplam 5 adet kaplıcamızda hizmet vermektedir.
 
Kilitli Parke Taşı Üretim Tesisi: Parke taşı üretim tesisimiz yaklaşık 500 M2 lik kapalı alan 10.000 M2 açık alan üzerinde kurulmuş olup 12’ lik parke taşı sisteminde çalışmaktadır. Kalıp değişmesi durumunda bordür taşı üretimi de yapabilmektedir. İlçemizin batı kısmından geçen sinek çayı yatağına yaklaşık olarak 100 metrelik mesafede kurulmuştur.
 
  
Ulaştırma Hizmetleri: Belediye’ye ait 2 adet otobüs sabah 0.6’dan akşam 17.30’a kadar günübirlik Diyarbakır’a gidiş-geliş yapmaktadır. Ayrıca günün her saatinde Çermik’ten Ergani, Diyarbakır, Siverek ve Çüngüş’e ulaşım mümkündür. İlçemizin ulaşım problemi bulunmamaktadır.
 
Sebze Pazarı: Bir adet sebze pazarı bir adet de, kuru yemiş ve hayvansal gıdalar pazarı olmak üzere iki pazarımız bulunmaktadır. Bu pazarlardaki yoğunluk pazartesi ve Cuma günleri yaşanmaktadır. Bu iki günde, köylü üreticilerimiz mallarını pazara getirerek kendileri satmaktadır. Böylece tüketici ilk elden sebze, meyve ve hayvansal gıdalar gibi birçok ihtiyacını ucuz olarak temin edebilmektedir.
 
Mezbaha Hizmetleri: İlçemiz Kale Mahallesi Haburman Köprüsü yakınında Belediye Başkanlına bir adet Mezbaha binası bulunmakta olup,burada günlük kesimler yapılmaktadır.
 
Hayvan Pazarı : Mezbaha binasının bitişiğinde bulunmakta olup, pazartesi ve Cuma günleri vatandaşlarımız büyük ve küçükbaş hayvanlarını buraya getirerek müşteri bulmaktadır.
 
 Temizlik Hizmetleri: 2 adet çöp kamyonu ve 5 adet çöp traktörü ve bir adet çöp süpürme makinesi ile temizlik hizmetlerimizi yürütmekteyiz. Temizlik hizmetlerinde 33 personelimiz çalışmaktadır.
  
Bilgi ve Teknolojik Kaynaklar
Çermik Belediyesi Internet bağlantısına sahip olup, Belediyede yerel bilgisayar ağı kullanılmaktadır. Personel kayıtları, işçi ve memur maaşları bütçe sistemi, muhasebe işlemleri, Emlak gelirleri, su tahsilâtı, mevcut bilgisayar donanımı ile işlemler daha ivedi yapılmaktadır. Ayrıca belediyemizin hizmetleri ve termal turizm merkezi kapsamındaki kaplıcalarımızın anıtımı için web sitemiz sürekli olarak güncellenmektedir. www.cermik.bel.tr
 
Belediyemize Ait Araç Ve Gereçler
 

  2 Adet Isuzu Otobüs

  1 adet Fatih Damperli Kamyon

  1 adet BMC Damperli Kamyon

  1 adet Fatih 110-08 model Et Nakil Aracı

  1 adet Fort Marka tam donanımlı 2013 model itfaiye aracı

  1 adet Fatih Marka İtfaiye Aracı

  1 adet Çöp Kamyonu (Çevre Bakanlığınca Hibe)

  5 adet çöp  adet Çöp Traktörü

  1 adet yol süpürme makinesi

  1 adet Renault hizmet otosu

  1 adet JCB Marka Kazıcı-Yükleyici, Kırıcı Ataşmanlı  İş makinesı

  4 adet Motopomp (sıcak ve soğuk su kaptajları için)

  2 adet jenaratör (sıcak ve soğuk su kaptajları için)

 
        İmar durumu
            İmar uygulamasına 1994 yılında başlanmış olup, bu tarihten sonra çarpık yapılaşmaya izin verilmemektedir.  İlçenin imar planı 498 Hektar meskûn, 1150 Hektar gayri meskûn olmak üzere; Toplam 1648 Hektar alanı kapsamaktadır.  21,2 Km olan Şehir içi Cadde ve Sokakların 300.000 m2’si kilitli parke taşı ile döşenmiş, 10.000 M2’ si de beton yapılmıştır. 16 Km. olan kanalizasyon şebekemizin inşaatına 2000 yılında başlanmış olup göreve geldiğimiz 2004 yılında %30 luk kısmı ancak yapılmıştı. Geriye kalan %70’lik bölümünü biz tamamladık. 
A.Gaffar Okkan Caddesi Parke Döşemesi
 
İmar Komisyonu
 
Belediye Meclisi çalışma Yönetmeliğinin 21. Maddesine göre İmar ve Bütçeye ilişkin konular hakkında meclis tarafından karar alınmadan önce ilgili komisyonlarda görüşülmesi zorunludur.
Bu nedenle imarla ilgili her türlü talepler mecliste görüşülmeden önce İmar Komisyonumuza giderek, meclis toplantısını müteakip en geç 10 iş günü içerisinde karara bağlanır. Hazırlanan raporlar bir sonraki meclis toplantısında görüşülür
 
 İçme suyumuz
 
Sinek Çayı Sakaltutan Kaynağı
 
Yıllardır bir türlü randıman vermeyen İçme suyu şebekemizin yenilenmesi ve yetersiz kalan suyun çoğaltılması için Belediye Başkanlığımızca çok çabalar sarf edi. Kaplıca sezonunda (Haziran-Eylül dönemi) İlçemizi ziyaret eden konuklarımızla birlikte su sorunumuz had safhaya ulaşmaktaydı.
 
Bu nedenle, belediye başkanlığımızca yeni su kaynakları arayışlarına başlandı, Neticede; İlçemizin kuzeyinde bulunan 8 Km. uzaklıktaki
 
 Sakaltutan mevkiinde bir su kaynağı tespit edildi. Bu suyun örnekleri, muhtelif zamanlarda ve müteaddit defalar İller Bankası 11. Bölge Müdürlüğüne gönderilerek içilebilirdik raporu alındı. Daha sonra, yaklaşık 400 lt/sn debili olan suyun tüm projeleri tamamlanarak ihale aşamasına getirildi. 
 
Yeni Su Kaptajımız
 
İçmesuyu Arıtma Tesisi
 
 2012 yılı sonunda ihalesi yapılıp inşaatına başlanan Sakaltutan suyunun şimdilik 50 lt/sn. lik kısmını Çermik’e getirdik. Eski kaptajımızdan da 35 lt/sn. su alınmaktadır. Her iki suyun birleştiği noktada arıtma tesisi kurduk. Bundan böyle temiz ve bol su, 24 saat halkımızın evlerinde akacaktır inşallah.
 
İçme Suyu Şebekesi Döşeme Çalışması
 HER ŞEY HALIKIMIZ İÇİN;
HER ŞEY ÇERMİK İÇİN…
 
29 Mart 2004 tarihinden itibaren İki dönemdir Çermik halkımızın teveccühü ile Belediye Başkanlığına seçiliyorum. Bende halkıma layık olabilmek adına elimden gelen her türlü çabayı sarf etmeye çalışıyorum. Göreve geldiğimde ilçem adeta sahipsiz bırakılmış durumdaydı. Cadde ve sokaklar köstebek yuvasına dönmüş, belediye araç filosu, tanıdık ve çevre belediyelerin hibe ettiği eski araçlarla tabiri caizse hurdalık haline getirilmişti, Termal Turizm Merkezi olan ilçemiz yaz aylarında tozdan, kış aylarında çamurdan geçilmez olmuştu.  

HALKIMIZA VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTTUK…

Ne demiştik?
Göreve geldiğimizde kanalizasyon şebekemizi tamamlayacağız… Dedik.
 
KANALİZASYON ŞEBEKEMİZİ TAMAMLADIK
29 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimler sonucu göreve geldiğimde, öncelikle ilçemiz için aciliyet arz eden sorunları çözüme kavuşturmak için, alt yapıdan işe başladım. Yarım kalan kanalizasyon şebekemizin %30 luk bölümü ancak yapılabilmişti. Geriye kalan %70 lik kısmını biz tamamladık. Bu işin bize maliyeti yaklaşık 8 trilyondur.
 
                                                        Kanalizasyon Çalışmalarımız
 
          
Son yıllarda büyük bir nüfus artışı yaşayan İlçemiz, beraberinde yeni yapılaşmayı da getirmektedir. İhtiyaca binaen katlı binalar yapılmakta bu nedenle alt yapı ihtiyacımız da bu oranda artmaktadır.  Dolayısıyla yaklaşık %33 oranında ek kanalizasyon şebekesi daha yaptık.
 
-Çamur deryasına dönen cadde ve sokaklara kilitli parke taşı döşeyeceğiz. Dedik;
 
ÖNCE :
 PARKE TAŞI ATÖLYESİ KURDUK
 
 
 
Kilitli Parke Taşı Üretim Atölyemiz
 
Parke üretim şantiyemizi hizmete açtık. Kendi ürettiğimiz parke taşlarını cadde ve sokaklarımıza döşemeye başladık. Şimdiye kadar yaklaşık 300.000 M2 lik parke taşı döşemesi yaptık. Bunun yanında iş makinelerinin girmediği dar sokaklarımıza yaklaşık 10.000 M2 betonlama yaptık. Şu anda cadde ve sokaklarımızın %70 i parke taşıyla döşenmiş veya beton yapılmış olup, halkımız büyük oranda tozdan ve çamurdan kurtarılmıştır.
 
 
ARDINDAN:
TÜM CADDE VE SOKAKLARIMIZA KİLİTLİ PARKE TAŞI DÖŞEDİK
 
Gece-Gündüz Çalıştık
 EVSEL BAHÇELERİ SU KANALLARINI BETON YAPTIK
 
Hamambaşı Göze kaynağından bahçelere su veren evsel su kanalları tahrip olmuş, birçok vatandaşımızın bahçesine su gitmiyor veya çok yetersiz gidiyordu. Bu da bahçe sahiplerini çok mağdur ediyordu. Bu nedenle, yaklaşık 3 km. Evsel su kanalını betonlama yaptırdık.
Böylece Hahambaşından ilçedeki meyve ve sebze bahçelerine ulaşana kadar oluşan su kaybını önlemiş olduk
 
Evsel Bahçeleri Su Kanalı
 
-En büyük sorunumuz olan içme suyu problemini halledeceğiz. Dedik
 
 SU SORUNUMUZ TARİHE KARIŞACAK
 
Üç tarafı sularla çevrili olan Çermik ilçemiz, ne yazık ki yıllarca su sıkıntısı çekmiştir. Göreve geldiğimde ilk iş olarak ilçemize 8 km. uzaklıkta bulunan Sakaltutan mevkiindeki su kaynağından değişik mevsimlerde su numuneleri alarak tahlillerini yaptırdık. İçilebilirdik raporları geldikten sonra proje hazırlatıp İller bankasına sunduk ve bu suyun ilçemize getirilmesi için gerekli çalışmalar başlattık. Allah’a şükürler olsun bu suyu Çermik’e getirmeyi başardık.
 
 Sakaltutan İçme Suyu Kaptajı
 
Yeni kaptajdan şu anda geçici olarak ilçemize su vermeye başladık ancak, arıtma sistemimiz henüz tamamlanmadı. Yaklaşık sekiz trilyona mal olan Sakaltutan kaptajından saniyede 50 Lt su alabileceğiz. Bir-İki hafta içerisinde arıtma sistemimizin devreye girmesini bekliyoruz. Kaptajımız tam kapasite ile çalıştığında İlçemize 24 saat su verilmeye başlanacaktır.
 
 -Araç filomuzu güçlendireceğiz. Dedik.
 
ARAÇ FİLOMUZUN
BÜYÜK KISMINI YENİLEDİK
 
İlçemize, kaliteli ve ivedi hizmet sunabilmemiz için araç filomuzu zenginleştirdik. Bunun için bir adet JCB marka lastik tekerlekli iş makinesi, iki adet 33 kişilik Isuzu marka otobüs satın aldık.
  
  Söz Verdik;
Yerine Getirdik…
 
Geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belediyemize bir adet çöp toplama kamyonu tahsis edildi. İtfaiye teşkilatımız eski ve işlevsiz bir itfaiye aracı ile hizmet vermeye çalışılıyordu. Bu yıl içerisinde 283.000 Liraya tam donanımlı, günümüz şartlarına cevap verebilecek modern bir itfaiye aracı satın aldık.
 
-Okullara, Camilere ve Sportif faaliyetlere destek vereceğiz. Dedik.
 
SÖZÜMÜZDE DURDUK…
 
EĞİTİME YAPTIĞIMIZ KATKILARIMIZ
 
Belediye olarak eğitime azami önem vermekteyiz. Tüm öğrencilerin, otobüs ve kaplıcalardan %50 oranında yararlanmaları sağlanmış olup, fakir vatandaşlarımızın otobüs ve kaplıcalardan ücretsiz yararlanmaları sağlanmıştır. Ayrıca yeni yapılan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu için Belediye Başkanlığımıza ait 16 dönümlük arazi Milli Eğitime tarafımızdan tahsis edilmiştir.
 
SPORA VERDİĞİMİZ DESTEKLER
Futbol sahası yapımı için yine Belediye Başkanlığımızca Gençlik ve Spor Müdürlüğüne 17 dönümlük arazi tahsisi yapılmıştır. Bunun yanında, her yıl ilçemizden dışarıda yükseköğrenim gören en az 50 öğrencimize bir defaya mahsus olmak üzere nakdi yardım yapılmıştır.
 
SOSYAL ETKİNLİKLERE DESTEKLERİMİZ
Öğrenci ve Öğretmenlerimiz ile Halk Eğitim Merkezi (HEM) ve Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) eğitmen ve kursiyerlerinin sık sık düzenledikleri geziler için belediyemizce otobüs tahsis edilmektedir. Ayrıca Spor Kulübümüz ve halk düğünleri için otobüs tahsisi yapılmaktadır.
 
 DİNİ TESİSLERE YARDIMLARIMIZ
 
       Köy okulları, camileri, imam evleri ve taziye evleri için belediyemizin imkânları dâhilinde gerekli olan malzeme yardımları yapmaktayız.
 İlçemizin en büyük camisi olan Hz. Hüseyin Camii adına bir dernek kurarak camiimizi tamamlama aşamasına getirdik. Camimiz 600 M2 kullanım alanlı olup, 1000 kişinin rahatlıkla ibadet edebileceği kapasitededir. Alt kısmında ise, kuran kursu, taziye evi, morg ve tuvaletler bulunmaktadır. Bu camiimizin inşaatının her aşamasında büyük katkılarımız olmuştur.
 
 Hz. Hüseyin Camii
 
 İlçemiz Kale Mahallesindeki buğday pazarımızda ek olarak Dört adet yeni dükkân yaptık. Üstünde de günümüz şartlarına cevap verebilecek modern bir taziye evi inşa ettik.
  
Kale Mahallesi Belediye Taziye Evi
 
        ASKER AİLE YARDIMLARIMIZ
       Göreve yaptığımız 2004 – 2013 Tarihleri arasında 500 Asker ailesine yaklaşık 800’000.00 TL nakdi yardım yapılmıştır. Ayrıca 2004’ten 2012 ye kadar ramazan aylarında yaklaşık 8000 yardıma muhtaç Aileye 600’000.00 TL gıda yardımı yapılmıştır.
 
DOKUZBUÇUK YILDA 2172
ÇİFTİMİZİN NİKÂHINI KIYDIK
 
      Göreve başladığımız 2004 yılından bu yana Belediyemiz Evlenme Dairesine evlenme cihetiyle başvuran toplam 2172 çiftimizin nikâhı kıyılarak resmi evlenme cüzdanları verilmiştir.
 
MOTOPOMP VE JENERATÖRLER
 
Termal Kaplıcalarımızın modernizasyonu için bir adet yıkama makinesi, bir adet kurutma makinesi ve elektrik kesintilerine karşı bir adet jeneratör hizmete soktuk. Ayrıca belediye hizmetlerinin aksamaması için belediye hizmet binasına bir adet jeneratör kurduk. Eski su kaptajımızda sık sık meydana gelen arızalar nedeniyle muhtelif zamanlarda on adet su pompası satın aldık.
 
İLAÇLAMA
Kaplıca sezonunda (yaz aylarında) dört ay tüm İlçeye düzenli olarak ilaçlama yapmaktayız. İlçemizdeki birçok meyve ve sebze bahçelerinden dolayı yaz aylarında sinek ve sivrisinek oldukça fazladır. Dolayısıyla ilaçlı mücadelemiz sezon boyunca sürmektedir.
 
 Düzenli İlaçlama Yapmaktayız
 
 DİNLENME VE ÇOCUK PARKLARI
Termal Turizm Merkezi kapsamındaki Çermik Kaplıcalarının çevre düzenlemesini, yaptık. Bunun için Karacadağ Kalkınma Ajansına sunduğumuz “Termal Turizmin Gülümseyen Yüzü” projemiz kapsamında Kaplıcalar mevkiinde yaklaşık beş dönüm arazi üzerinde çok amaçlı modern bir park yaptırılmıştır. Projemizin %65 Kalkınma Ajansı tarafından, %35’ide Belediyemiz tarafından karşılanmıştır.
 
Kaplıca Bölgesi Çok Amaçlı Park
  
Ayrıca İlçemizin muhtelif semtlerinde çocuk parkları ve oyun alanları düzenlenmiştir.
 
TEMİZLİK HİZMETLERİMİZ
Dinimiz temizliği emretmektedir. Hatta temizliği imanın yarısı olarak görmektedir. Dolayısıyla, Çermik Belediyesi olarak ilçemizin temizliği için büyük gayretler sarf ediyoruz. Yukarıda da zikrettiğim gibi cadde ve sokaklarımızın parke taşları ile döşenmesinden sonra 150 adet çöp konteyneri satın alarak vatandaşlarımızın çöplerini düzenli olarak bırakmaları için uygun yerlere bıraktık. 2 Çöp Kamyonu ve 5 adet Çöp traktörü ile temizlik hizmetlerimizi yürütmekteyiz.
 
MERKEZ VE KÖY ZİYARETLERİMİZ
 
        Şehir merkezi ve Köylerimizi sık sık ziyaret ederek sorunlarını dinlemekte ve imkânlarımız dâhilinde gerekli yardımlar yapmaktayız. Ayrıca şehir merkezi ve tüm Köylerimizdeki vatandaşlarımızın düğün, sünnet gibi mutlu anlarına iştirak ettiğimiz gibi taziyelerine giderek acılarını paylaşmaktayız.
 
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ HÜKÜMETLERİMİZ  DÖNEMİNDE İLÇEMİZ MERKEZİNDE YAPILAN HİZMETLER
 
-Çermik Yatılı İlköğretim Bölge Okulu
(YİBO ‘nun yapımı için Belediyemiz tarafından 16 dönüm arazi tahsisi yapıldı)
-Çermik Şehir Stadyumu
( Futbol Sahası için yine Belediyemizce 17 dönüm arazi tahsisi yapıldı)
-2006 yılında 50 Yataklı Çermik Devlet Hastanesi Yapıldı
-2011 Yılında Tarihi Haburman Köprüsü Yanında Ek Köprü yapımı
(Tarihi Haburman Köprüsünün restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılarak araç trafiğine kapatıldı)
-500 Kişilik Kapalı Spor Salonu Yapıldı
- KÖYDES Kapsamında Köylerin Yol, Su ve Altyapı Hizmetleri Büyük Oranda Tamamlandı
- Eski Hükümet Binasının Arkasında yeni Hükümet Konağı yapılmaktadır
 
Çermik Devlet Hastanesi
 
Çermik Yatılı Bölge Okulu
 
 Çermik Şehir Stadyumu
 
Çok Amaçlı Kapalı Spor Salonu
 
 Mevcut Hükümet Binası ve
Arkasında Yeni Hükümet Konağı İnşaatı
 
Haburman Köprüsünün Yanında
Yapılan Yeni Beton Köprü
 
 Zübeyde Hanım Caddesi Parke Çalışması
 
Kilitli Parke Taşı İmalatı
 
BAŞKANIN MESAJI
NÖBETÇI ECZANE
Anket
Çermik'in Öncelikli Sorunu Nedir?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 30° 14°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.49753.5116
Euro3.90723.9229
Saat