• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret159949
Üyelik Girişi
MİSYON & VİZYON
İHALE İLANLARI
Videolar
FAALİYET RAPORU
STRATEJİK PLAN
BASINDA BELEDİYEMİZ
Dünya üzerinde sadece Çermik İlçemizde yetişen bir bitki:
Takvim
ÇERMİK BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Kaplıcalarımız

Kaplıcaları İle Ünlü İlçe

ÇERMİK

      Tarihi dokusu, Coğrafik durumu, Sosyokültürel ve Sosyoekonomik yapısı ve Termal Kaplıcaları ile Diyarbakır’ın yegâne, Güneydoğunun da; elit yerleşim merkezlerinden biri olan Diyarbakır’ın Çermik İlçesi; MÖ: 3500 yılından günümüze kadar birçok medeniyet ve kültürün etkisinde kalmıştır. Uzun yıllar Sancak olarak İdari yapıda yerini almıştır. Çermik, günümüzde anayol kavşaklarından uzak kaldığından, bağrında yaşattığı sağlam mimari Eserlerine ve coğrafik güzelliklerine rağmen, henüz burada, gereği gibi herhangi bir AR-GE ve arkeolojik çalışma yapılmamıştır.
 
       Bilimsel araştırmalara göre, dünyada, ilk uygarlıklar Mezopotamya (Dicle ve Fırat nehirleri arasındaki topraklar) bölgesinde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Çermik’in tarihi daha da önem arz etmektedir.
       Tarihi kaynaklara göre, 1883 yılından beri İlçe merkezi olan Çermik’in ilk adının Aberna olduğu, sonradan sıcak su manasına gelen Çermüg ve nihayet cumhuriyet döneminde değişerek Çermik adını aldığı anlaşılmaktır.
 
MELİKE BELKIS KAPLICALARI
 
     Nitelik bakımından dünyanın sayılı kaplıcaları arasında yer alan “Çermik Kaplıcası” iltihaplı romatizmalar, çocuk felçleri, nevrit, polinevrit, kadın hastalıkları sendromlarında; koklama ve serpintilime tedavisi, üst teneffüs yolları hastalıkları ve deri hastalıklarını şiddetle tedavi etmektedir. İlgili kurumlarca yapılan analizlere göre kaplıcanın suyu 48 derece sıcaklığında olup kükürtlü ve radyoaktiftir. Asıl özelliği ise bileşiminde bromür iyonu ve iyodür bulunmasıdır.
       
     Çermik’e Çermik özelliğini kazandıran ona ismini veren, Kaplıcaların yapılış tarihi ve sıcak suyun ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak, kaplıca suyunun çok eskiden beri mevcut olduğu ilçe halkı arasında anlatılan efsaneden anlaşılmaktadır.
 
       Efsaneye göre kaplıcanın Arapların Çermik’i fethinden önce inşa edildiği tahmin edilmektedir. Çermik sıcak su kaynağının ise, çok daha eskiden var olduğu ve bir ara kuruduğu (498), Yukarı Dicle ve Fırat Bölgesinin en iyi yerli kaynağı olan Amidli Mar-Yeşuva’nın “Vakayinamesi”’nden öğreniyoruz.
 

 Özel Aile Kabinleri

 
          Çermik’te bulunan kaplıcalar İki kısım olup, Hamam başı ve mevkiinde bulunan ve arşiv kaynaklarında “Kudret Hamamı” diye zikredilen bölüm ortaçağdan kalmadır.
         
Büyük Paşa  (Kudret Hamamı) Hamamı

  
Saray Hamamı

       İlçe merkezindeki “Saray Hamamı” ise 16.yy.da burada yaşayan “Osmanlı Beyleri” tarafından yaptırılmıştır. Isıtma su ile hizmet veren bu hamam, 1980’li yılların sonuna hizmet vermekteydi. Daha sonra bu hamam kapatılarak kaderine terkedildi.
                
Kültür & Turizm
 
       
      Çermik, 17 Ekim 1993 tarih ve 21731 sayılı resmi gazete Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Çermik’in Turistik Merkez oluşu kâğıt üzerinde; batıdaki rakiplerinden farksızdır. Yeterli turistik tesisler bulunmadığı halde yılda yaklaşık 250.000-300.000 ziyaretçi ağırlanmaktadır.
 
     İlki 1981 yılında yapılan “Melike Belkıs Şifa Festivali’ni 2004 yılında tekrar tertipledik. Bu festivallin geleneksel hale getirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır…
       
               
 Tarihi Eserler

                       
                                   Tekke (İmarethane)                                       Kaya Sarnıçları 

         Çermik merkez ve Köylerinde bulunup halen varlığını sürdürmekte olan tarihi yapılardan bazıları: Ulu Camii, Medrese Camii, Haburman Köprüsü, Bey Konakları, Saray Hamamı, Sinagog, Tekke (İmarethane), Karakaya Hanı, Gelincik Dağı, Gaban Kral Yolu, Kaya Küpleri, Kaya Mezarları ve Tarihi Çeşmeleri ile adeta açık hava müzesi durumundadır.
 
 Bey Konağı
 

KAPLICA SONDAJ KUYUSU AÇILIŞI
 
Neredeyse kurumak üzere olan kaplıcalarımızda iki adet yeni sondaj kuyusunun açılması için çalışmalar yaptık. Özel idarenin katkıları ile 2 adet yeni sıcak su sondaj kuyusu açtık.
 
 Başkan AKDAĞ, en son 2004 yılında düzenlenen “Melike Belkıs Festivali’nin açılış konuşmasını yaparken

 
Hemşerimiz İzzet YILDIZHAN
Melike Belkıs kaplıca festivalind


   
BAŞKANIN MESAJI
NÖBETÇI ECZANE
Anket
Çermik'in Öncelikli Sorunu Nedir?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 30° 14°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.49753.5116
Euro3.90723.9229
Saat